Co to jest oszczerstwo, obmowa, plotka?

Z odpowiedzią na to pytanie nawet dorośli mają problem. Czasem nie zastanawiamy się nad tym, co mówimy, do kogo i po co. Nasze słowa zaś rozchodzą się po świecie. Zdarza się, że powiemy komuś coś w największej tajemnicy, a wkrótce wszyscy o tym wiedzą.

Oszczerstwo to inaczej kłamstwo. Ale kłamstwo szczególne - to mówienie o innej osobie złych, nieprawdziwych rzeczy. Mówienie nieprawdy jest czymś bardzo złym.
Co zrobić, gdy popełnimy taki grzech? Naprawić popełnione zło, czyli odwołać
oszczerstwo. Co to znaczy? Trzeba pójść do osób, którym naopowiadało się kłamstwa i przyznać się, bo tylko tak możemy wrócić dobre imię tym, o których kłamaliśmy. Oczywiście należy przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Co już wkrótce będziecie mogli uczynić.


Co to jest oszczerstwo, obmowa, plotka?

Obmowa to mówienie źle o drugim człowieku. Nawet gdy mówimy prawdę, ale w złym zamiarze, szkodząc komuś. Bo przez rozpowszechnianie informacji o czyimś złym uczynku, utrudniamy tej osobie poprawę.

Plotkarstwo to powtarzanie niesprawdzonych, często nieprawdziwych informacji o innych. Jest to bardzo brzydkie zachowanie. Plotkarzowi nie można zaufać, gdyż rozpowie wszystko wszystkim.Życzę wam, aby wasze słowa były piękne i służyły dobru drugiego człowieka.


Siostra Małgorzata
Rys. J. Pasierbińska

Jeśli macie wątpliwości i pytania
związane z katechezą, na które szukacie odpowiedzi,
piszcie do nas! Adres redakcji: ul. św. Filipa 17,
31-150 Kraków
E-mail: redakcja@dominik.krakow.pl